Takmer po storočí sa tam opäť tancuje! V jednej z budov bývalej smaltovne otvorili podnik s názvom Tančiareň a pivovar Franz.

Na tom istom mieste sa v Lučenci kedysi zabávali robotníci aj mešťania. Keď však bývalá smaltovňa v roku 1927 zanikla, prestala fungovať aj Tančiareň. Historickú tradíciu teraz znovu oživili, a dokonca zlepšili – varia tam vlastné pivo.

Jednu z bývalých 25 budov Rakottyayho smaltovne, ktorú postavili v rokoch 1891 – 1892, po 90 rokoch zrekonštruovali. Pôvodne v nej malo byť divadlo, napokon sa však majiteľ Pavol Petráš rozhodol pokračovať v tradícii Tančiarne, ktorá tam kedysi bola. „Keď som tento priestor prvýkrát uvidel, hoci bol schátraný, okamžite sa mi zapáčil. Trvalo nám tri roky, kým sme mu dali súčasnú podobu,“ povedal Petráš. Podľa člena realizačného tímu Petra Kollára sa v budove kedysi nachádzalo kasíno pre robotníkov a neskôr Tančiareň.

„Našťastie sa zachovali pôvodné tehlové múry, a tak môže sála opäť slúžiť aj na tancovanie,“ doplnil Kollár. Okrem toho sa v zrekonštruovanej bývalej smaltovni začalo variť aj pivo. V ponuke je momentálne šesť druhov, pracuje sa aj na dvoch ležiakoch. „Jedno z pív sme pomenovali podľa skladateľa Franza Lehára, ktorý v Lučenci tvoril, a ostatné nesú názvy jeho diel,“ prezradil majiteľ. Dodal, že v Tančiarni plánujú rôzne koncerty a podujatia, ale aj hodiny tanca.

https://www.cas.sk/clanok/363467/v-lucenci-vzkriesili-legendarnu-tanciaren-verte-do-tejto-budu-chlapi-utekat/