o takmer 100 rokoch nový investor obnovil schátranú historickú budovu Tančiarne v Lučenci s ambíciou obnoviť jej zašlú slávu a stať sa kultúrnym centrom mesta a širšieho okolia.

Bývalá budova Rakottyayho smaltovne (r.1892) kde sa kedysi zabávali robotníci s mešťanmi, slúžila na plesy a neskôr ako robotnícke kasíno. Od roku 2016 už známa ako Tančiareň a pivovar Franz. Legendárna budova Tančiarne pozostáva z dvoch poschodí a koncertnej sály, v sebe ukrýva špičkovú gastronómiu, reštauračný pivovar a zároveň prináša do mesta Lučenec kultúrne podujatia s umeleckou hodnotou.

TANČIAREŇ – LEGENDÁRNA BUDOVA MESTA, DNES UŽ S VLASTNÝM PIVOVAROM

O histórii Tančiarne sa zachovalo málo hodnoverných informácií, do dnes je opradená rúškom tajomstva. Samotná budova bola postavená okolo roku 1910. S určitosťou môžeme povedať, že slúžila na kultúrno-spoločenské účely robotníkom z Rakottyaho smaltovne. Robotníci mali možnosť stretávať sa v Tančiarni, prečítať si aktuálnu tlač, zahrať si v kasíne alebo užiť si tanečné zábavy, plesy a majálesy. Po druhej svetovej vojne bola budova poštátnená a slúžila ako sklad civilnej ochrany. Po nežnej revolúcii lučeneckí divadelníci iniciovali jej odkúpenie s návrhom aby budova bola prestavaná na divadlo. Tento návrh avšak úspešný nebol. Nový investor sa rozhodol zachovať jej historickú tradíciu ako aj názov. „Priestory boli citlivo zrekonštruované s ohľadom na zachovanie atmosféry a súčasne spojenia historických prvkov s modernými.

pr_ljstudio_02_071218.jpg

Pôvodné tehlové múry boli taktiež zachované a tak sa priestor môže znova používať ako tančiareň.“ hovorí JUDr. Pavol Petráš, majiteľ objektu. Dnes Tančiareň a pivovar Franz ponúka podujatia rôznych žánrov, poskladaných z hudobných a divadelných predstavení, filmového klubu či cestovateľských prednášok a to všetko pri kvalitnom domácom pive z vlastného pivovaru.  Aktuálny kultúrny program Tančiarne si môžete pozrieť tu.

pr_ljstudio_03_071218.jpg

VESELÁ VDOVA ALEBO CIGÁNSKA LÁSKA, KTORÚ SI MÔŽETE VYCHUTNAŤ

Srdce Tančiarne tvorí reštauračný pivovar Franz. Meno nesie po svetoznámom skladateľovi Franzovi Lehárovi, ktorý v Lučenci žil a tvoril. Za krátku dobu sa Franz v meste stal populárnou a obľúbenou osobnosťou, jeho koncerty sa stali sledovanou udalosťou mesta kde hrával už za mlada pred vypredaným hľadiskom. Dnes sa v Lučenci rovnakej obľube tešia pivá z pivovaru Franz, ktorý hrdo nesie jeho meno. Zlatistý mok z pivovaru Franz sa vyznačuje harmóniou vyváženej horkosti, lahodnej plnosti, chmeľovej vône a zároveň si zachováva svoj osobitý charakter. Pivovar ponúka klasické ležiaky, ale aj vrchne kvasené pivá.

Vlajkovou loďou pivovaru je rozhodne Kvetinkové 11° (Summer Ale). Obľúbené pivo domácich sa vyznačuje vyššou horkosťou, ľahkým telom a výraznou arómou,kde v chuti prevládajú citrusové tóny ako grep, citrónová kôra, a citrónová tráva. „Vyberáme tie najlepšie dostupné suroviny v regióne Slovenska a Českej republiky. Starostlivo strážime proces výroby piva, našou motiváciou je robiť pivo s charakterom, osobitným rázom a originálnou chuťou. Zároveň prísne zachovávame tradičný a poctivý proces výroby. Varný proces sa odohráva v najmodernejších varniach. Uvedomujeme si, že rovnako ako kvalita surovín je dôležitý aj samotný čas, ktorý pivu nechávame prirodzene dozrieť.“ dopĺňa Petráš. Už ako 20 ročný sa Franz Lehár postavil na čelo vojenského orchestra 25. pešieho pluku.

V tomto období sa pokúsil o svoje prvé divadelné dielo, avšak prvý významný úspech prišiel s operetou Veselá vdova. Práve po názve úspešných Lehárových operiet sú pomenované pivá z pivovaru Franz. Najslávnejšie a najviac hrané dielo Veselá vdova, v ponímaní pivovaru Franz predstavuje Veselá vdova 16° (Black IPA) zo siedmych druhov sladu. Farba piva je čierna s rubínovým odleskom, pena hustá, stabilná, svetlo béžovej farby, chuť sladová, ľahko kávová s nádychom praženého sladu a tropického ovocia. V Tančiarni Veselú vdovu 16° odporúčajú najmä k steakom. Z menu vyberáme k tomuto pivu filet mignon steak zo sviečkovice (17,50 eur).

Vážna téma lásky, zaľúbenosti a životných hodnôt v ponímaní operety a piva Cigánska láska 12° (Amber Ale), sa vyznačuje medenou ľahko hnedou farbou a korenisto-karamelovou arómou.Cigánsku lásku 12° tu odporúčajú k domácim bbq krídelkám so steakovými hranolčekmi (5,90 eur). Za zmienku stojí aj strieborná korunka za Lehár 12° ležiak svetlý, ktorú pivovar získal tento rok na Slovenských pivných korunkách a minuloročná strieborná korunka za Weizen Žltý Kabát 12,5°.

Všetky pivá z pivovaru Franz sú nefiltrované a nepasterizované, čím sa zachováva plnosť piva a množstvo látok prospešných zdraviu. „Prísne dbáme na technologickú disciplínu,  extrémne odbornú starostlivosť a nekompromisný dôraz kladieme na kvalitu a čistotu. Sme mladý pivovar avšak s veľkými ambíciami. Naše dosiahnuté ocenenia v tak krátkom čase svedčia o tom, že sme sa vydali správnou cestou“, dopĺňa Petráš. Rovnako úspešná ako Lehárova opereta Cárovič, je aj jej pivný brat Cárovič 13° (American Brown Ale). Pivo Cárovič 13°  získalo tento rok ocenenie Bronzová pivná pečať na medzinárodnom pivom festivale v Českej republike pivovar Franz uspel oproti 252 pivovarom z 25 krajín sveta. V aróme je cítiť skôr tmavý sladový charakter, chuť je dokonale vyvážená, so znakmi karamelu,horkej čokolády,orechov a  s miernym citrusovým dozvukom, v tančiarni ju odporúčajú k hovädziemu burgru (6,90 eur).  Aktuálnu ponuku pív a denné menu nájdete tu.

NAJLEPŠIA GURMÁNSKA ADRESA V LUČENCI

Tančiareň a pivovar Franz nájdete na Martina Rázusa 11, Lučenec. Kapacitou 200 ľudí priestor bohato postačuje na usporiadanie eventov, akcií a osláv. Rezervácie príjmajú na tel. č.: 0902 45 45 45 alebo si stôl môžete rezervovať tu.

https://www.etrend.sk/relax/historicka-budova-tanciarne-v-lucenci-oziva-zivotom-a-vari-najlepsie-pivo.html